VLC:Kvalitný prehrávač zadarmo (a nielen to)

Autor: Lukáš Jankovič | 31.1.2007 o 17:28 | Karma článku: 10,39 | Prečítané:  22975x

Hľadáte prehrávač video a audio súborov a uprednostňujete zásadne legálne riešenia? Už vás unavuje inštalácia filtrov či kodekov od tretích strán? Uprednostňujete prehľadné, rýchle a jednoduché ovládanie? Nechcete nič zložité nastavovať, chcete jednoducho zapnúť počítač a pozerať vaše obľúbené DVD alebo si prehrať nové mp3ky? Preferujete stabilitu a kvalitu? A chcete toto všetko pokope aj ak nepoužívate OS Windows? Tak nezúfajte, nie je to len sci-fi je to VLC Media Player!

Inštalácia a prvé spustenie

Inštalčný súbor si môžete stiahnuť na domovskej stránke programu. Stránka je vyýborne spracovná tak po grafickej ako aj obsahovej stránke, takže nebude robiť problémy ani začiatočníkom. VLC Media Player je dostupný pre všetky rozšírené operačné systémy, ale verte že s dlhým nosom neodídete ani keď používate exotickejší OS, napr. Solaris či BeOS. Po stiahnutí inštalačného súboru (prijateľných 7,8 MB) vás čaká (pokiaľ zvládate aspoň základy angličtiny) pohodlná inštalácia. Žiaľ slovenská ani česká lokalizácia k programu pribalená nie je. Inštalátor Vám ponúkne všetky obvyklé nastavenia, týkajúce sa asociácie, inštalácie pluginov prípadne vytvorenia kontextovej ponuky pri kliknutí pravym tlačidlom myši na ikonku priečinku. Ak nemáte v systéme iný prehrávač ktorý chcete v budúcnosti používať ako predvolený pre video a audio súbory, pokojne vyberte možnosť Recommended (Doporučené).

 vlc.jpg


Kodeky

Základným znakom, ktorým sa VLC Media Player odlišuje od väčšiny konkurenčných prehrávačov je odlišný postoj k dekódovaniu videa. Väčšina produktov na poli prehrávačov audio/video používa na dekódovanie externé kodeky, ktoré spravidla samy neobsahujú (a neobsahuje ich ani OS Windows).Výhodou je samozrejme to, že kodeky sú v systéme nainštalované len raz a prístup k nim majú všetky prehrávače. Nevýhodou je zase to, že často vzníkajú konflikty, aj keď program by mal teoreticky správne určiť ten správny kodek. V praxi to teda vyzerá tek, že na prehrávanie videa treba ešte nainštalovať balíček kodekov od tretích strán (CodecPack All in 1, Ffdshow a podobné). VLC Media Player používa úplne odlišný prístup. Zakladá sa na fakte, že všetky potrebné kodeky obsahuje už v inštalácii (v priečinku „Plugins“ v koreňovom priečinku programu). Výhodou je ako už tušíte to, že žiadne externé kodeky nepotrebuje.


Funkcie

O kvalite programu svedčí už samotný otvárací dialóg, ktorý obsahuje úctyhodný počet nastavovacích prvkov. Horšie na tom nie je ani dialóg nastavení ktorý umožňuje nastaviť všetko potrebné. Ak sa Vám zdá, že Vám predsa len niečo chýba, nehádžde flintu do žita, stačí zaškrtnúť voľbu Advanced Preferens v rohu okna a razom sa tak dostanete k naozaj všetkému. Ovládanie prehrávania videa je hračkou a zvládne ho aj menej skúsený používateľ. Trochu netradičné je len ovládanie hlasitosti, ale žiadne potiaže to rozhodne nerobí. Čo sa týka základných funkcií, plne podporované su všetky, ktoré ponákajú aj konkurenčné produkty (ekvalizér, prepínanie 4:3/16:9, orezanie videa, podpora titulkov, playlisty)

 video.jpg


Hudba

Ak ide o prehrávanie hudby, samozrejme nesmie chýbať vizualizácia (tentoraz v trochu skromnejšom podaní). K dispozícii sú aj voľby týkajúce sa nastavenia jednotlivých audio kanálov, za užitočnú by som považoval najmä funkciu Reverse stereo. Aj to len pri opačne zapojených reproduktoroch a Vašej enormnej lenivosti.

audio.jpg


Video

Pri videu sa dá povedať, že VLC si potyká nielen s vašou DVD zbierkou, (legálne) stiahnutými filmami v DivX poprípade Xvid, ale aj so streamovými médiami. Statočne sa pobije dokonca aj s QuickTime formátom MOV. Vedzte že Post Procesing nie je pre VLC žiaden problém. Dostupné sú aj vychytávky v podobe okamžitého zachytenie aktuálneho frame do vami definovaného priečinku (podpora JPG/PNG) alebo zaujímavá funkcia umožňujúca prehrávanie videa na ploche.


Prispôsobenie

Na možnosti prispôsobenia sa pri VLC nekladie až taký dôraz, ako je tomu pri konkurenčných produktoch. Určite sa jeho skinovateľnosť nemôže porovnávať s prehrávačmi ako je slávny Winamp či WMP. Ale úplne ochudobnený predsalen neostanete. V základnej inštalácii VLC ponúka síce len dva skiny, ale napriek tomu sa ich na domovskej stránke ešte niekoľko desiatok vyskytuje.wmp1


psp


wmp2


A možno príde aj kúzelník...

To najlepšie na záver. V tomto prípade vo forme čerešničky na torte a tou je univerzálna podpora streamových formátov a to nielen pre príjem ale aj pre vysielanie (unicast, multicast, VOD, IPv4, IPv6). V praxi to teda znamená že zvládnete nielen príjem internetového rádia a tv ale aj samotné vysielanie. Vysielať môžete z rôznych zdrojov, podporované sú DVD mechanika, satelit, digitálna/klasická TV (zatiaľ funguje len pre Linux) a samozrejme aj súbory uložené na Vašom disku.


Názov: VLC Media Player 0.8.5
Vydavateľ: VideoLAN

Licencia: Freeware
OS: Windows/Mac/BeOS/Linux/Zaurus/Yopy's Linupy/WinCE/PocketPC/Solaris/QNX
Kodeky audia*: AAC, AC3, ALAC, AMR, DTS, DV Audio, FLAC, MACE, Monkey's Audio, MP3, QDM2/QDMC, RealAudio, Shorten, Speex, Vorbis, WMA
Kodeky videa*: DivX, Cinepak, DivX, DV, H.263, H.264/MPEG-4 AVC, HuffYUV, Indeo 3, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, RealVideo, Sorenson, Theora, VC-1, VP5, VP6, WMV, XviD
Titulky: DVD, SVCD, DVB, OGM, Matroska, MPEG-4 Timed Text, Text files, Vobsub
Veľkosť inštalácie: 7,8 MB
Veľkosť po inštalácii: cca 25 MB
Veľkosť v RAM: cca 19 MB (DVD)
Download: http://www.videolan.org/vlc/
Alternatívy: WinampMv2player, BSPlayer, Media Player Classic

* niektoré kodeky nie sú v niektorých OS podporované
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?